Machma-art

.....aneb trocha inspirace.

Oplet hodin

Zde najdete jak  přípravu hodin, tak i návod na samotné opletení. Jen malé upozornění, pokud si budete propočítávat dírky, tak je potřeba mít sudý počet. Pruty se budou protahovat jeden do dvou dírek na půl do U. Doufám, že je to srozumitelné. 
                                                   

původní hodiny.jpg

1. Tohle jsou původní hodiny zakoupené v prodejně IKEA.To by klucí blonďatý ze severu koukali, co jim z nich tady u nás uděláme...
Aleoni by nám záviděli...

rozebrané.jpg

2. Hodiny rozebereme a opatrně odlepíme ciferník. Pokud ho chceme upravit ubrouskovou technikou a motiv nažehlit, POZOR, materiál, ze kterého je vyroben není papír, ale plastová folie. Vyřešila jsem to tak, že jsem na něj nanesla lepidlo, nechala mírně zavadnout a pak jsem na něj malinko teplou žehličkou (co ruka snese) nažehlila ubrousek, který jsem před tím taky vyžehlila. Potom jsem ho zalakovala lakem ve spreji a tím se zvýraznily číslice pod nalepeným ubrouskem. I tak se ciferník mírně zvlnil, proto jsem ho před tím, než jsem ho vrátila do hodin nalepila na karton, opatrně obstřihla a spolu s ním pak přilepila zpět do rámu. K tomu poslouží i krabice od bonboniéry, což se mi osvědčilo nejlépe a v případě nouze i krabice, ve které hodiny koupíte, takže ji nevyhazujte.

nákres otvorů.jpg

3. Naznačíme si dírky na vnitřním okraji rámu hodin. K naznačení jsem použila dno od ARA 11 o průměru 20 cm. Dírky na něm přesně odpovídají okraji hodin, do kterého budeme dělat otvory. 
Marcelko.

 

vypálení otvorů.jpg

4. Otvory můžete vyvrtat nebo vypálit horkou jehlicí jako to je vidět tady. Dělejte je vždy mírně ze šikma, ve sklonu jako je na fotce, protože by se mohla poškodit vnitřní strana, která je malinko průhledná a nebylo by to hezké. Pokud budete otvory vypalovat nahřívejte jehlici nad plynovým hořákem, ne nad svíčkou, ta hrot jehlice začerní a pak se může ušpinit i okolí vypalovaných dírek. Opět platí, že dírky vypalujeme malinko ze šikma.
Děláte to dobře? Děláte....

vypálené otvory.jpg

5. Tady je rámeček hodin s vypálenými dírkami na oplet. Po vypálení odstraníne nožem natavenou umělou hmotu kolem dírek a začistíme smirkovým papírem.
A já Vám to nejhorší je za náma.

hodiny přichystané n

6. Do hodin potom nalepíme zpět ciferník a zkomletujeme, je. Já jsem je oplétala i s plexisklem, protože jsem si nebyla jistá, zda pedig, který malinko zasahuje do vnitřního prostoru hodin nebude po upletení překážet.  Při troše šikovnosti se jistě dají hodiny zpět složit až po opletení, ale to já jsem raději nezkoušela.
Ještě jedna věc, je dobré na plexisklo, než začneme plést, nalepit potravinovou folii aspoň ve dvou vrstvách.  Nepoškrábou nám ho všude se cpoucí pruty.

provlečení prutů.jpg

7. Potřebujeme pruty cca 1,6m dlouhé, které provlečeme stejně jako na obrázku. Počet záleží na počtu dírek. V tomto případě jich bylo 32, takže 16 prutů.

1  
2